Translate

neděle 14. června 2015

Rotorua

Jednoho krásného dne jsem si řekla, že je zase čas na nějaké dobrodružství, a tak jsem se sama samotinká vydala na výlet do Rotorui, města proslaveného svou geotermální aktivitou.

Akčně jsem si koupila jízdenku na autobus, který měl z Aucklandu vyrážet v pátek kolem osmé večer. Znamenalo to po práci na otočku domů pro věci, zpátky do Devonportu na trajekt a hurá do města, přičemž do Rotorui jsem měla dojet kolem půlnoci. Nu což, pro zážitky se občas musí trpět, takže jsem si v Rotoruře našla hostýlek s 24-hodinovým check-inem, a dál jsem to neřešila.

Autobus nejen, že přijel pozdě, ale navíc jsme v něm ještě dalších 40 minut seděli bez klimatizace. Po necelé hodině spoždění jsme konečně vyrazili na cestu, přičemž naše řidička musela ještě cestou zastavit natankovat. Nebudu zapírat, že mě tento "profesionální" přístup poněkud rozčaroval... Cestou jsem své nasrání ale nějak vstřebala a těšila jsem se, jak si v hosteli zalezu do postele a pořádně se vyspím.

Jenže ouha! Po příchodu k hostelu přišlo nemilé zjištění, že je zavřeno a nikde nikdo. Zvoním, přešlapuji před vchodem, je asi jedna ráno a venku asi osm stupňů. Snažím se zachovat klid a smiřuji se s tím, že budu muset přečkat noc někde v parku. V tom se objevují tři obyvatelky hostelu a odemykají dveře. Proklouzávám tedy dovnitř a "uvelebuji" se na gauči ve společenské místnosti. Postel to sice není, ale alespoň nemusím mrznout venku. Na gaučích se ještě povalují poslední odpadlíci a koukají na TV. Předpokládám, že nebude dlouho trvat, oni se odeberou do svých postelí a já zůstanu v obýváčku sama a dám si alespoň pár hodinek spánku.

To by ale nebyl ten pravý den blbec, kdyby šlo všechno hladce. S přibývajícími hodinami přichází stále více lidí, kteří se očividně vracejí z klubů. Že nejsou v úplně střízlivém stavu, říkat nejspíš nemusím. Rozhodně nevypadají, že by se chystali do postele. Rozjíždějí filosofické konverzace o nesmrtelnosti brouka a své zaujetí zdůrazňují rozhořčenými výkřiky a vybraným slovníkem. Smiřuji se s tím, že mě spánek mine.

Společnost se nakonec rozchází kolem půl páté ráno a já asi na dvacet minut usínám. Jupíí :-D Po vydatném spánku posnídávám a kolem šesté ráno se vydávám do města. Do zrcadla se radši nekoukám...


Útěchou mi je východ slunce v Kuirau Parku. V parku bublají termální jezírka, ze země vychází bílý dým a všude je cítit síra. Je podzim, a stromy jsou zabarvené do hnědo-červena. Místní už připravují stánky na pravidelné sobotní trhy. Později se sem vrátím pro ranní kávu a preclík.





Moje ranní procházka pokračuje do druhého parku Government Gardens. Brzy zjišťuji, že se tu zrovna koná největší každoroční akce - maraton. Za doprovodu haka tance, předváděného skupinou Maorských tanečníků, vybíhají ze startu první závodníci. 


Svítí sluníčko, tak se vyhřívám na lavičce. Blíží se ale čas mého odjezdu do nedalekých geotermálních oblastí Waiotapu a Waimangu, takže se přesunuji na stanovené místo. Zanedlouho nasedám do minibusu a opouštím Rotoruu. 





 

Za zajímavého povídání pana řidiče dorážíme k první atrakci - gejzíru Lady Knox. Každý den v deset hodin se do něj nasype mýdlový prášek, který způsobí, že z něj začne stříkat voda do výšky až dvaceti metrů.





Pak už nás řidič vysazuje před geotermálním parkem Waiotapu. Vybírám si nejdelší ze tří tras, které parkem vedou a začínám s objevováním. Park tvoří spousta různě barevných, bublajících a kouřících termálních jezírek. Největší atrakcí je jezírko Champagne Pool s okrově žlutým okrajem.  




Po hodinové procházce nasedám opět do minnibusu a vyrážím směr Waimangu Volcanic Valley, což je jediný napevno zformovaný, neměnící se hydrotermální systém na světě. Udolím Waimangu vede asi devadesátiminutová trasa, při které se otevírají výhledy na nádherná geotermální jezera obklopená hustými lesy. Z jezera Frying Pan, největšího horkého pramene na světě, jsem naprosto unešená. Třicet osm tisíc metrů čtverečních koučící se vody je něco opravdu unikátního. Vůbec se mi od tohoto krásného místa nechce, ale tlačena časem se vydávám dál. 




Zhruba v půlce přicházím ke kráteru Inferno. Hladina intenzivně modré vody, která dosahuje teploty až 80°C, je zdánlivě klidná. Ve skutečnosti se pod ní ale skrývá gejzír. Dokonce se jedná o největší takovýto jev na světě.




Pomalu se blížím k jezeru Rotomahana, které se nachází na úplném konci celé trasy. Netrvá dlouho a ocitám se na jeho březích. Na pozadí hory Tarawera se tu hrdě plaví černé labutě, jejichž lov, stejně jako všech ostatních ptáků tady, je zakázán. 



Do příjezdu autobusu, který mě má vyzvednout, zbývá dost času, takže se uvelebuji na lavičce a užívám si ticho a majestátnost okolní přírody.

pondělí 8. června 2015

The Coromandel a The Bay of Plenty

Střed Severního ostrova má se svým rozmanitým přírodním bohatstvím hodně co nabídnout. Od nádherných písečných pláží na poloostrově Coromandel, přes síť krasových jeskyní se okouzlujícími světélkujícími bedlobytkami v oblasti Waitomo, přírodní termální prameny v oblasti Rotorui, po sopečnou oblast národního parku Tongariro a spoustu dalšího.

Poloostrov Coromandel se nachází cca dvě a půl hodiny autem od Aucklandu. Hodně turistů sem jezdí kvůli Hot Water Beach, což je příjemná písečná pláž, kde na určitém místě z písku vyvěrají teplé prameny. Stačí si přinést lopatičku a za odlivu si tu vyhrabat vlastní lázeň. Nejlepší prý je přijít v noci, samozřejmě kvůli menšímu množství lidí. Bohužel jsem v době pobytu neměla štěstí na noční odliv, ale můžu říci, že v pět odpoledne se tam lidi mačkali jako sardinky, což mě celkem znechutilo, takže jsem to po čtyřiceti pěti minutách vzdala a jela se radši vybublat do vířivky v našem holiday resortu :-)

Crowded Hot Water Beach

Další Coromandelskou atrakcí je jeskyně Cathedral Cove, ke které se jde nenáročnou procházkou podél moře, zčásti vedoucí lesem. Opět se jedná o velmi oblíbenou turistickou atrakci, takže i když jsme tam byli mimo sezónu, lidí tam bylo poměrně dost. Proč se Cathedral Cove jmenuje tak, jak se jmenuje? Tato jeskyně prý kvůli svému obloukovitému tvaru připomíná katedrálu. No, budiž... Je to ale každopádně moc pěkné místo.

Cathedral Cove from the inside

Cathedral Cove

Opoutere Beach




Od Hahei směrem na jih se nachází další pěkná písečná plážička s názvem Opoutere. Z parkoviště k ní vede příjemná cesta lesíkem, což jí podle mého dělá ještě zajímavější.







Our holiday home in Pukehina



Jižně Coromandel plynule přechází do zálivu Bay of Plenty. S kamarády jsme zde strávili příjemný prodloužený víkend v pronajatém baráčku u pláže Pukehina Beach, která se nachází asi 45 kilometrů jižně od Taurangy, nejlidnatějšího města celého zálivu.





Mt Maunganui

The view from Mt Maunganui














V Pukehině není kromě pěkné pláže vesměs nic, ale je to dobrá základna pro výlety do okolí. My jsme podnikli výstup na vyhaslou sopku Mt Maunganui, známou prostě a jednoduše jako The Mount, nacházející se ve stejnojmenném městě. Počasí nám přálo, takže jsme z vrcholku měli úžasný výhled na moře a přilehlé okolí.

Samotné městečko Mt Maunganui bylo milým překvapením. Se svými apartmánovými budovami tak trochu mi připomínalo prázdninové rezorty ve Středomoří. I na přelomu května-června bylo plné turistů, což místu dodávalo živou atmosféru.

Po výstupu jsme se chtěli zrelaxovat v hot poolech na úpatí hory. Bylo tam ale dost narváno, takže jsme nasedli do auta a vydali se hledat jinam.





Volba nakonec padla na termály Sapphire Springs v holiday parku ve městě Katikati. Tam jsme nejdříve trochu promrzli ve venkovních bazénech, které byly spíše vlažné, než horké. Pak jsme si ale vlezli do soukromého bazénku s teplotou 38°C, a nakonec nám tam bylo takové horko, že jsme v něm ani celou zaplacenou dobu nevydrželi.





Všechno jednou končí a my jsme se po příjemně stráveném víkendu museli vydat zpátky do velkoměsta. Na zpáteční cestě do Aucklandu jsme si udělali zastávku v přímořském městečku Waihi Beach, které se nachází přibližně 20 kilometrů severně od Katikati. Zajímala nás místní pláž, která má být podle některých zdrojů klenotem celé oblasti.






Martha Mine




 Poblíž Waihi se nachází několik dalších atrakcí, mezi něž patří zejména obří důl Martha Mine, kde se ještě donedávna těžilo zlato a stříbro.


Owharoa Falls







Nebo kaskádovité vodopády Owharoa Falls, které se od silnice nachází asi dvě minuty z kopce, takže ideální zastávka, když nechcete ztrácet čas :-)